ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Μια ισοπαλία και μια ήττα, ήταν ο απολογισμός για την Μικτή ομάδα Κορασίδων της ΕΣΧΑ στις φιλικές αναμετρήσεις απέναντι στην Σουηδική Χάλμπι, που έγιναν στο περιθώριο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παμπαίδων Α’ «Danaon Cup» που πραγματοποιήθηκε στο Άργος και στο Ναύπλιο.

Την Πέμπτη 4/7/2019, στο πρώτο αγώνα, που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ναυπλίου, η Μικτή Ομάδα Κορασίδων της ΕΣΧΑ αναδείχθηκε ισόπαλη 22-22 με την Χάλμπι, ενώ στο δεύτερο αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου, την Παρασκευή 5/7/2019, η Σουηδική ομάδα επικράτησε με 25-21.

Και στις δυο συναντήσεις, η Μικτή Ομάδα Κορασίδων της ΕΣΧΑ, πραγματοποίησε πολύ καλές παρουσίες, βγάζοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο, με τις 19 αθλήτριες να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, κόντρα σε μια πολύ ισχυρή ομάδα.

Η Χάλμπι στην αγωνιστική περίοδο 2018-2019, τερμάτισε στην 6η θέση στο Πρωτάθλημα Σουηδίας της Κατηγορίας Κορασίδων (γεν. 2003), ανάμεσα σε 32 ομάδες που πήραν μέρος!.

Οι παίκτριες της Μικτής μας, απεκόμισαν σημαντικές εμπειρίες, από τις δυο διεθνείς συναντήσεις, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι κάποιες από αυτές, αγωνίστηκαν για πρώτη φορά απέναντι σε ομάδα από το εξωτερικό.

Στο πρώτο παιχνίδι, που έγινε την Πέμπτη 4/7/2019, στο Ναύπλιο, η Μικτή της ΕΣΧΑ απέσπασε ισοπαλία 22-22 από την Χάλμπι. Η Σουηδική ομάδα είχε το προβάδισμα στο σκορ, όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει με παραπάνω από 1-2 γκολ, αφού οι παίκτριες του Στέλιου Αλεπουδέα έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο αμυντικό κομμάτι, με το ημίχρονο να τελειώνει 11-11.

Στην επανάληψη έγινε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, με την Σουηδική ομάδα να περνάει μπροστά με δυο γκολ διαφορά, αλλά την Μικτή της ΕΣΧΑ να καταφέρνει να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (19-19 στο 50’). Μάλιστα πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι παίκτριες της Μικτής κατάφεραν να προηγηθούν με 19-21, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά, αφού δέχθηκαν μεγάλη πίεση από τις Σουηδέζες, οι οποίες ισοφάρισαν στο φινάλε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 22-22.

Την Παρασκευή 5/7/2019, στο δεύτερο παιχνίδι, που έγινε στη Νέα Κίο, έγινε επίσης ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Η Μικτή της ΕΣΧΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε καλύτερες επιθετικές επιλογές και προηγήθηκε με 7-9 στο 20’. Οι Σουηδέζες κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, εκμεταλλεύθηκαν τα ατομικά λάθη των παικτριών της Μικτής και έτσι πήγαν στο ημίχρονο με ισοπαλία 11-11. Στο δεύτερο μέρος η Μικτή της ΕΣΧΑ είχε το προβάδισμα στο σκορ, έως το 49’ με την διαφορά να είναι στο 1-2 γκολ. Δεν κατάφεραν, είτε από απειρία, είτε από ατομικά λάθη, να ξεφύγουν στο σκορ. Αυτό έδωσε την δυνατότητα στην Χάλμπι, να ισοφαρίσει στο 50’ σε 20-20  και να καταφέρει στη συνέχεια να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας στο τελικό 25-21.

Αξίζει να σημειωθεί οτι οι παίκτριες της Μικτής αστόχησαν σε 3 από τα 6 πέναλτι που κέρδισαν, ενώ έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμετρήσεις.

Αναλυτικά οι δυο συναντήσεις:

1ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

ΧΑΛΜΠΙ-ΕΣΧΑ: 22-22

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 5-5, 7-7, 9-9, 11-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-16, 18-18, 19-19, 19-21, 22-22 (τελικό).

Διαιτητές: Ζήσης (Ελλάδα)-Σεράγκ (Αίγυπτος).

ΧΑΛΜΠΙ (Κίμ Σέπερτ): Μπιλβέν, Σέπερτ 6, Πεάρ 3, Αξελσόν 1, Έντμαν-Ιρεγκρέν 3, Φόρεμπεργκ, Λίτστραντ 3, Έρλασόν 1, Ελμάκερ 1, Χολμγκρέν 4.

ΕΣΧΑ (Στέλιος Αλεπουδέας): Κουτροδήμου, Δαμάσκου 5, Χριστοδούλου 4, Κωτσιοπούλου, Κούρτη 4, Βουκλαρή 2, Ψαριώτη 1, Κατσίκα, Μπανάση 1, Παράσχη, Πλώτα, Αχλαδιώτου 2, Μόσχου 1, Πηρομάλη, Χούλη, Χριστίνα Μπρεάνου 1, Μαρία Μπρεάνου 1, Σπαθή, Πρέκα.

Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 2/2-6/4.