ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στον γήπεδο του Δήμου Ασπροπύργου, το Σαββατοκύριακο 23-24/7/2022, η τελική φάση (Final-4) του 23ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος BeachHandball, που διοργάνωσε ο τοπικός σύλλογος ΑΣΟΔ Ασπροπύργου.

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας μετά το Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών στην σάλα, κυριάρχησε και στην άμμο κατακτώντας την 1η θέση στους Άνδρες, επικρατώντας στον τελικό του Ωρίωνα Χανίων. Στην 3η θέση ήταν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης και στην 4η θέση ο ΑΣΟΔ Ασπροπύργου. Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος Beach Handball που έγινε στην Καπανδρίτι, οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης κατέκτησαν και το πρωτάθλημα, κερδίζοντας στον τελικό τον ΑΣ Άνοιξης-Διονύσου Dellousil. Η ΑΣΕΧ Πυλαίας πήρε την 3η θέση και ο ΔΑΣ Ζεφυρίου ήταν στην 4η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης-ΑΣ Άνοιξης Διονύσου Dellousil: 2-0 (τελικός),

ΑΕΣΧ Πυλαίας-ΔΑΣ Ζεφυρίου: 2-0 (μικρός τελικός).

ΑΝΔΡΕΣ: ΑΕΣΧ Πυλαίας-Ωρίωνας Χανίων: 2-0 (τελικός),

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης-ΑΣΟΔ Ασπροπύργου: 2-1 (μικρός τελικός).

Πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης αναδείχθηκε η Μαρία Μπρεάνου (ΑΣ Άνοιξης Διονύσου Dellousil) και πολυτιμότερος παίκτης ο Μανώλης Λαδάκης (Ωρίωνας Χανίων).

Τους τελικούς παρακολούθησαν όπου έκαναν και τις απονομές, οι Παντελής Σαββίδης (Αντιδήμαρχος Δήμου Ασπροπύργου), Γεωργία Πηλιχού (Πρόεδρος Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ασπροπύργου), Δημήτρης Σταυρακάκης (μέλος ΔΣ ΟΧΕ, Πρόεδρος ΕΣΧΑ), Μάριος Λουκάτος (Α’ Αντιπρόεδρος ΕΣΧΑ-Πρόεδρος ΑΣ Άνοιξης Διονύσου), Γιάννης Κωστόπουλος (ειδικός γραμματέας ΕΣΧΑ-Πρόεδρος Ολυμπιακού Κερατσινίου), Άγγελος Μαυρίδης (πρώην μέλος ΔΣ ΟΧΕ, εκπρόσωπος beach handball ΑΕΣΧ Πυλαίας), Βασίλης Μπρεάνος (μέλος Επιτροπής Beach Handball ΕΣΧΑ). Το παρών έδωσε και ο Δημήτρης Καρράς από τους πρωτεργάτες του αθλήματος του Beach Handball στην Ελλάδα.

Η ΕΣΧΑ συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες για την παρουσία τους στην διοργάνωση καθώς και τον ΑΣΟΔ Ασπροπύργου και ειδικότερα τον πρόεδρο του (και μέλος του ΔΣ της Ένωσης) Νίκο Ματθαίου για την άρτια οργάνωση.  Φωτογραφικό υλικό και αναφορές για την διοργάνωση, στην σελίδα στο facebook του Α.Σ.Ο.Δ Ασπροπύργου.