ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

AEK στους Εφήβους και η ΑΕΠ Πανόραμα Θεσσαλονίκης στις Νεανίδες επικράτησαν στην τελική φάση των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων που πραγματοποιήθηκαν σε Δράμα και σε Κοζάνη, αντίστοιχα.

Για 2η συνεχόμενη φορά η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στους Εφήβους, με τον τίτλο να κρίνεται στις λεπτομέρειες, αφού στην τελευταία ημέρα των αγώνων νίκησε με 28-24 τον Ολυμπιακό και είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων στην τριπλή ισοβαθμία με ΑΣΕ Δούκα και Δράμα 86. Στην 2η θέση ήταν ο ΑΣΕ Δούκα που επικράτησε με 32-22 της Δράμα 86.

Η τελική κατάταξη: 1) ΑΕΚ, 2) ΑΣΕ Δούκα, 3) Δράμα 86, 4) Ολυμπιακός ΣΦΠ, 5) ΠΑΟΚ, 6) ΕΣΝ Βριλησσίων, 7) ΧΑΝΘ, 8) Φίλιππος Βέροιας.

Η ΑΕΠ Πανόραμα κυριάρχησε στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, που έγινε στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης. Η ομάδα από την Θεσαλονίκη έφτασε αήττητη στην κατάκτηση του τίτλου κερδίζοντας στον αγώνα που έκρινε την 1η θέση με 28-12 τον ΓΑΣ Καματερού που τερμάτισε στην 2η θέση.

Η τελική κατάταξη: 1) ΑΕΠ Πανόραμα, 2) ΓΑΣ Καματερού, 3) Εθνικός Κοζάνης, 4) ΑΟ Προσοτσάνης, 5) ΑΕΚ, 6) Φίλιππος Βέροιας.

Οι κορυφαίοι αθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων ήταν: ΜVP: Αχιλλέας Τόσκας (Δράμα ’86), Αμυντικός: Θανάσης Παπάζογλου (Δράμα ’86), Αριστερό εξτρέμ: Σπύρος Σοφιανός (ΑΕΚ), Αριστερό ίντερ: Κωνσταντίνος Κοτσιώνης (ΑΕΚ), Πλέι μέικερ: Δημήτρης Παναγιώτου (ΑΣΕ Δούκα), Δεξί ίντερ: Θανάσης Παπάζογλου (Δράμα ’86), Δεξί εξτρέμ: Κωνσταντίνος Τσορτέκης (Ολυμπιακός), Πίβοτ: Κωνσταντίνος Κυριακίδης (ΠΑΟΚ), Τερματοφύλακας: Δημήτρης Μπαμπατζανίδης (ΑΕΚ).

Οι κορυφαίες αθλήτριες της τελικής φάσης των Νεανίδων ήταν: ΜVP: Γεωργία Κουλούρη (ΑΕΠ Πανόραμα), Καλύτερη Αμυντικός: Μαρία Γκιάτα (Εθνικός Κοζάνης), Αριστερό ίντερ: Αγνή Παπαδοπούλου (ΑΕΠ Πανόραμα), Δεξί ίντερ: Βαΐα Αμβροσιάδου (ΑΟ Προσοτσάνης), Αριστερό εξτρέμ: Ειρήνη Κουκλοτίδου (ΑΕΠ Πανόραμα), Δεξί εξτρέμ: Πηνελόπη Ανεστάκη (Εθνικός Κοζάνης), Πίβοτ: Ελένη Δαμάσκου (ΓΑΣ Καματερό), Πλέι μέικερ: Γεωργία Κουλούρη (ΑΕΠ Πανόραμα), Καλύτερη τερματοφύλακας: Συμέλα Κουτσιμάνη (ΑΕΠ Πανόραμα).

Η ΕΣΧΑ συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες καθώς και τα σωματεία που διακρίθηκαν στις δυο διοργανώσεις αλλά και όσα συμμετείχαν σ’ αυτές υπό τις δύσκολες συνθήκες λόγω της πανδημίας.