ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Νεανίδων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α΄, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β΄, Παγκορασίδων Β΄, το Σαββατοκύριακο 20-21/1/2018, την Δευτέρα 22/10/2018 και την Τρίτη 23/1/2018 θα διεξαχθούν οι παρακάτω συναντήσεις:

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/1/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: Πανελληνίου 10.00: Πανελλήνιος ΓΣ - Έσπερος Καλλιθέας

Καματερού 18.45: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Ηλυσιακός

Ν. Ιωνίας 19.00: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΑΣ Ηλιούπολης 2006

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Κορωπίου 19.30: ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης» - ΟΦ Νέας Ιωνίας

Νίκαιας 19.45: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΑΠΕΣ Καπανδριτίου

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Βύρωνα 12.00: Αθηναϊκός - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1)

Βύρωνα 14.15: Αναγέννηση Βύρωνα - Πανελλήνιος ΓΣ

Καματερού 15.40: ΓΑΣ Καματερό (2) - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Νέας Ιωνίας 16.15: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

Καματερού 16.40: ΓΑΣ Καματερό (1) - ΑΣ Ηλιούπολης 2006

Μοσχάτου 17.45: Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Ηλυσιακός

Καλλιθέας 19.15: Έσπερος Καλλιθέας - Ολυμπιακός Κερατσινίου

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Κορυδαλλού 10.45: ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού - Αθηναϊκός

Νίκαιας 18.00: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΕΣΝ Βριλησσίων

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Βριλησσίων 11.10: ΕΣΝ Βριλησσίων - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/1/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: Βριλησσίων 10.15: ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Βύρωνα 14.00: Αναγέννηση Βύρωνα - ΑΕΚ

Κορωπίου 16.30: ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης» - ΑΣΕ Δούκα

Μοσχάτου 19.45: Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Πανιώνιος ΓΣΣ

Ιωνικού ΝΦ 20.30: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - Ολυμπιακός Κερατσινίου

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Καματερού 15.45: ΓΑΣ Καματερού - ΑΣ Ηλιούπολης

Κερατσινίου 17.30: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Ολυμπιακός Κερατσινίου

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Βριλησσίων 11.50: ΕΣΝ Βριλησσίων - ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης»

Νέας Ιωνίας 12.30: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Καματερού 14.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΣ Ηλιούπολης 2006

Κερατσινίου 14.30: Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΓΑΣ Καματερού        

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’:  Κορωπίου 10.30: ΔΑΣ Αραφήν - ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης»

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ : Νέας Ιωνίας 14.00: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΑΣ Καματερού

Καπανδριτίου 15.00: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - Αθηναϊκός

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/1/2018

ΕΦΗΒΩΝ: Νικαίας 22.00: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΕΣΝ Βριλησσίων

Καματερού 22.15: ΓΑΣ Καματερού - ΑΣΕ Δούκα

Βύρωνα 22.30: Αναγέννηση Βύρωνα - Πανιώνιος ΓΣΣ

 

ΤΡΙΤΗ 23/1/2018

ΕΦΗΒΩΝ: «Μ. Μερκούρη» Ρέντη 22.15: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Νέας Ιωνίας 20.45: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΑΣ Καματερού

Πραγματοποιήθηκαν στα γραφεία της Ε.Σ.Χ.Α.  την Πέμπτη 18/1/2018 οι κληρώσεις της Β’  Φάσης του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α. Παμπαίδων Β’ καθώς και της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ανδρών «Φώτης Μπάβας».

Στο πρωτάθλημα Παμπαίδων Β’, η 1η αγωνιστική σε κάθε έναν από τους τρεις ομίλους έχει ως εξής:

 

Θέσεις 1-8: ΑΣ Άνοιξης Διονύσου-ΑΕΚ, Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου, ΓΑΣ Καματερό-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων, ΑΣΕ Δούκα-ΕΣΝ Βριλησσίων.

 

Θέσεις 9-16: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-Αθηναϊκός (1), ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, ΟΦ Νέας Ιωνίας-Πανελλήνιος ΓΣ, Ηλυσιακός-ΓΣ Αστέρας Μελισσίων.

 

Θέσεις 17-22: Δίας Μοσχάτου Ταύρου-ΔΑΣ Αραφήν, ΑΕ Ζεφυρίου-Θρακομακεδόνες Sports Club, Αθηναϊκός (2)-ΑΟ Τελαμώνας Σαλαμίνας.

 

Η έναρξη της Β’  Φάσης το Σαββατοκύριακο 27-28 Ιανουαρίου 2018.

 

 

Στην Β’  Φάση (προημιτελικά) του Κυπέλλου Ανδρών «Φώτης Μπάβας» η κλήρωση ήταν:

 

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΑΟ Τελαμών Σαλαμίνας

 

Ποσειδών Λουτρακίου-ΕΣΝ Βριλησσίων

 

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας-Ηλυσιακός

 

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων

 

Οι αγώνες είναι διπλοί (εντός, έκτος έδρας). Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες διεξαγωγής τους.

 

Στα παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο 13/1/2018 και την Κυριακή 14/1/2018 για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’ καθώς και για το Κύπελλο Ανδρών «Φ. Μπάβας» σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «Φ. ΜΠΑΒΑΣ» (επαναληπτικός αγώνας):΄

Έσπερος Καλλιθέας - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 27-31.

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας προκρίθηκε στα προημιτελικά αφού είχε κερδίσει και στον πρώτο αγώνα με 30-24.     

ΕΦΗΒΩΝ: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - Ολυμπιακός ΣΦΠ: 26-16

ΠΑΙΔΩΝ: ΑΣΕ Δούκα - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας: 38-33

Ηλυσιακός - ΑΟ Πολιτείας: 45-25

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 32-40

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΕΚ: 26-36

ΑΣ Ηλιούπολης - Πανελλήνιος ΓΣ: 31-31

Πανιώνιος ΓΣΣ - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 15-27

Αναγέννηση Βύρωνα - ΕΣΝ Βριλησσίων: 27-34  

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 33-9

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 28-31

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΓΑΣ Καματερού: 14-26

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Πανελλήνιος ΓΣ - ΓΑΣ Καματερού (1): 21-34

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΑΣΕ Δούκα: 27-35

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 29-16

ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΑΣ Καματερού (2): 16-23

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) - ΑΣΟΧ Φοίβος: 33-21

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Αναγέννηση Βύρωνα: 28-21

ΕΣΝ Βριλησσίων - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1): 25-11

Ηλυσιακός - Έσπερος Καλλιθέας: 30-21

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - Αθηναϊκός: 25-20

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 19-25

ΑΣ Ηλιούπολης - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 6-9

Αθηναϊκός - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 3-31

ΓΑΣ Καματερού - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: 22-9

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΑΕΚ - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 28-18

ΕΣΝ Βριλησσίων - ΑΣΕ Δούκα: 18-26

ΓΑΣ Καματερού - Αθηναϊκός: 22-17

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΑΣ Άνοιξης Διονύσου: 21-25

Αθηναϊκός (2) - ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου: 20-26

Θρακομακεδόνες Sports Club Aστέρας Μελισσίων: 17-20

ΑΕ Ζεφυρίου - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 17-32

Πανελλήνιος ΓΣ - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 15-24

Ηλυσιακός - Δίας Μοσχάτου Ταύρου: 24-5

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 20-30

Αθηναϊκός - ΑΣ Ηλιούπολης: 24-14

ΓΑΣ Καματερού - ΕΣΝ Βριλησσίων: 14-3

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 17-22

 

 

Τα στοιχεία των αγώνων:

Κύπελλο Ανδρών «Φ. Μπάβας»:

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: 27-31

Δεκάλεπτα: 3-3, 8-6, 12-12 (ημίχρονο), 17-17, 22-24, 27-31 (τελικό).

Διαιτητές: Βήτας-Ζήσης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Τσαφαντάκης): Μπακαβέλος, Γκλαβόπουλος 3, Δαλέκος 3, Σιατιρλής 1, Λάλας 5, Ξανθόπουλος 4, Καυκούλας 1, Νικολαϊδης, Κοντούλης 1, Θεοδοσόπουλος 4, Παπαδημητρίου 1, Πολλάκης 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Μαντζόπουλος): Εμμανουήλ, Αργυράκης 3, Παπαδιονυσίου, Μπούτος, Θεοδωρόπουλος 4, Βασιλείου 1, Αντωνόπουλος 9, Μπιτόπουλος 5, Μαραγκός 1, Αν. Μάγκος 1, Γ. Μάγκος, Μαυροφρύδης 2, Σωτηρίου, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 4, Τσαγκόγεωργας 1.

Πέναλτι: 1/1, 1/1.

 

Πρωτάθλημα ΕΣΧΑ Εφήβων (4η αγωνιστική):

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: 26-16

Δεκάλεπτα: 4-2, 9-3, 13-8 (ημίχρονο), 16-11, 20-16, 26-16 (τελικό).

Διαιτητές: Ανταλής-Γιακαλής.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Ακριβός, Βλάχος 4, Αρτινιάν 1, Πατσουλίνης 7, Γ. Ασβεστάς, Τερλέσκι, Κρεμμύδας, Κοκκοράκης, Ακερμανίδης, Μπίμπα 1, Κοντολένκου, Χουρσουτιάν 6, Ποταμούσης 2, Κούβαρης, Τσαμούρης 5, Ποταμούσης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Λόλας 3, Κιαρτζίδης, Παπαντώνης 1, Τηνιακός, Γιαννέτος 3, Μαραμαθάς 1, Τραπεζάρης, Σιδηρόπουλος, Σακάλογλου, Σ. Λιάπης 1, Ν. Λιάπης 3, Ζωγραφίδης 1, Μαϊνας 2, Μαντζώρος 1, Στυλιανέλης, Τσανίνος.

Πέναλτι: 1/1, 3/4.

 

Πρωτάθλημα ΕΣΧΑ Παίδων (6η αγωνιστική):

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ : 38-33

Δεκάλεπτα: 4-3, 10-10, 15-15 (ημίχρονο), 19-19, 29-21, 38-33 (τελικό).

Διαιτητές: Μερτινιάν-Καρατράντος.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Σαϊτης): Κασιώνης, Φαναριώτης, Βασιλόπουλος, Μάνος 4, Πουλιάσης 2, Σφαέλλος-Παπαϊωάννου 4, Σοφιανός 3, Βασιλόπουλος, Κωνσταντόπουλος 2, Ρούμπης, Γερουλάνος 1, Ζαφειράκης 3, Ραφτόπουλος 7, Βάρσος, Παγιάτης 7,  Στεφανίτσης 5.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Καρνάβας): Σιάτρας 8, Παπαδάκης 4, Πασάϊ 1, Σάλεχ, Κων. Καρυτινός, Μαλούσι, Θ. Καρυτινός, Σταθάκης 1, Τριβάλας 1, Κοζίδης 1, Λαζάρου 11, Σεχάϊ 6.

Πέναλτι: 3/5, 3/7.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΑΕΚ: 26-36

Δεκάλεπτα: 5-6, 8-12, 11-16 (ημίχρονο), 18-23, 24-26, 26-36.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Μπράμου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Κουλακάρης): Σάμιος, Κουκουλάς 3, Κωστόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Βαζαίος, Παλαιτσάκης, Ανριόν 6, Ξυπνητός 2, Μουσούλης, Νάκος 9, Πασχάλης 1, Σωτηρίου 1, Μάρκου, Μαρινάκης 3, Οικονόμου, Μπισλόγλου.

ΑΕΚ (Κοτελίδας): Βασιλακάκης, Πρωτέκτικος 1, Αθανασάκος 1, Μελίσσης 2, Ασλής, Στάθης 3, Κοτσιώνης 9, Βούλγαρης 5, Βασιλείου 4, Σιγαλός, Καρράς 5, Τσαμποδήμος, Σταματελόπουλος, Παπαντωνίου 1, Βεζύρης 2, Κοβάνης 3.

Πέναλτι: 1/2-0/2.

Πραγματοποιούνται την Πέμπτη 18/1/2018 στις 14.00 στα γραφεία της Ε.Σ.Χ.Α. (Γ’ Σεπτεμβρίου 56-3ος όροφος) οι κληρώσεις της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Παμπαίδων Β΄ καθώς και της Β’ Φάσης (προημιτελικά) του Κυπέλλου Ανδρών «Φ. Μπάβας».

Πέντε ομάδες της Α2 Εθνικής Κατηγορίας και τρεις ομάδες της Β’ Εθνικής Κατηγορίας θα είναι στην κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ανδρών «Φ. Μπάβας».

 

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών αγώνων της Α’  Φάσης (σε παρένθεση τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες) ήταν:

 

Έσπερος Καλλιθέας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 27-31 (24-30)

 

Ποσειδών Λουτρακίου-Αθηναϊκός: 24-20 (28-22)

 

ΑΟ Πολιτείας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 24-27 (20-26)

 

Ηλυσιακός-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 18-17 (26-26)

 

Ολυμπιακός Κερατσινίου-Τελαμώνας Σαλαμίνας: 27-33 (18-30)

 

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Αναγέννηση Βύρωνα: 35-17 (32-17)

 

Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν οι: Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, Ποσειδών Λουτρακίου, Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων, Ηλυσιακός, Τελαμών Σαλαμίνας, ΓΝΟ Άρης Νικαίας.

 

Χωρίς αγώνα είχαν προκριθεί στην Β’ Φάση οι: ΕΣΝ Βριλήσσια, ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης».

 

Στο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Β’, στον όμιλο για τις θέσεις 1-8 προκρίθηκαν οι: Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων, ΑΣ Άνοιξης-Διονύσου, ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης», ΑΕΚ, Ολυμπιακός Κερατσινίου, ΓΑΣ Καματερό, ΑΣΕ Δούκα, ΕΣΝ Βριλήσσια.

 

Στον όμιλο για τις θέσεις 9-13 θα παίξουν: Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, Πανελλήνιος ΓΣ, ΓΝΟ Άρης Νικαίας, ΟΦ Νέας Ιωνίας, Αθηναϊκός-1, Αστέρας Μελισσίων, Ηλυσιακός, ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου.

 

Στον όμιλο για τις θέσεις 17-23 θα παίξουν: Τελαμών Σαλαμίνας, ΔΑΣ Αραφήν, ΑΕ Ζεφυρίου, Θρακομακεδόνες Sports Club, Αθηναϊκός-2, Δίας Μοσχάτου-Ταύρου.

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ε.Σ.Χ.Α. Ανδρών «Φώτης Μπάβας» αφού επικράτησε και στον επαναληπτικό αγώνα εκτός έδρας με 31-27 του Έσπερου Καλλιθέας. Στο πρώτο παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφειας ο Ιωνικός είχε κερδίσει με 30-24.

Τα αποτελέσματα σε παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο 13/1/2018 για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΠΑΙΔΩΝ: ΑΣΕ Δούκα - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας: 38-33

Ηλυσιακός - ΑΟ Πολιτείας: 42-25

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 38-9

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 28-31

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Πανελλήνιος ΓΣ - ΓΑΣ Καματερού (1): 21-34

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 29-16

ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΑΣ Καματερού (2): 16-23

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Αναγέννηση Βύρωνα: 28-21

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 19-25

ΑΣ Ηλιούπολης - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 6-9

Αθηναϊκός - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 3-31

ΓΑΣ Καματερού - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: 22-9

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΓΑΣ Καματερού - Αθηναϊκός: 22-17

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 20-30