ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού ο Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας κατέκτησε το Κύπελλο Ε.Σ.Χ.Α. Ανδρών «Φώτης Μπάβας». Η ομάδα του Παναγιώτη Μελετάκου στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Καματερού νίκησε με 29-23 τον Ε.Σ.Ν. Βριλησσίων, μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-6, 3-8, 5-11, 8-13, 10-15, 12-17, 14-19, 16-20, 18-23, 21-26, 23-29.  

Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Νίκος Εργαζάκης): Καμπύρης, Γκούλε 6, Λέκκας 1, Παναγόπουλος, Κρητικός, Ντούσικος 2, Όρκας, Τσαγκούλης 3, Κλεώπας 1, Νικολακόπουλος 2, Χρόνης, Γιαννόπουλος 5, Κουτσόπουλος 1, Σοπιρακούλ 2, Νικολίνταης, Λάσκος.

Γ.Ν.Ο. ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος):  Κουρής, Μπελεχρής, Πατσουλίνης 10, Αθανασίου 5, Αμανατίδης 1, Μουλιάτος 1, Ζάχαρης, Τερλέσκι, Μαλανδρένιας, Κληματόγλου 1, Ασβεστάς, Ακερμανίδης, Χαραλάμπους 3, Γραμματικόπουλος 3, Βλάχος 2, Γρηγοράκης 3.

Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/2-3/3. Διαιτητές: Δημήτρης Τόλιος-Γιώργος Ανταλής (Σ.Δ.Χ.Αττικής).

 

Πολυτιμότερος παίκτης (MVP) του τελικού αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Πατσουλίνης (Γ.Ν.Ο. Άρης Νικαίας) ο οποίος ήταν και  ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 10 τέρματα.

Τις απονομές των επάθλων, μεταλλίων, αναμνηστικών διπλωμάτων έκαναν ο Γενικός Γραμματέας της Ε.Σ.Χ.Α. Ευάγγελος Παπαϊωάννου, ο Αντιπρόεδρος της Ε.Σ.Χ.Α. Λεωνίδας Ιωάννου και το αναπληρωματικό μέλος του Δ.Σ. της Ε.Σ.Χ.Α. Αντώνης Βασιλακάκης.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Φώτη Μπάβα. Επίσης η Ε.Σ.Χ.Α. τίμησε τους δυο διαιτητές της αναμέτρησης Δημήτρη Τόλιο και Γιώργο Ανταλή με αναμνηστικές πλακέτες. Την απονομή έκανε ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτητών Χειροσφαίρισης Αττικής (ΣΥ.Δ.Χ.Α.) και Αρχιδιαιτητής Ε.Σ.Χ.Α. Δημήτρης Τσάκωνας.

 

Σε συναντήσεις για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α΄, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’, Μίνι, Μίνι Κορίτσια καθώς και για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ε.Σ.Χ.Α. Παίδων «Τάσος Δανήλος», που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 7/6/2018, το Σαββατοκύριακο 9-10/6/2018 και την Δευτέρα 11/6/2018, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΠΕΜΠΤΗ 7/6/2018:

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: ΓΑΣ Καματερό (2)-Αναγέννηση Βύρωνα: 34-26

ΣΑΒΒΑΤΟ  9/6/2018:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ «Τ. ΔΑΝΗΛΟΣ» (προημιτελική φάση): ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 23-29  

Αναγέννηση Βύρωνα-ΑΣΕ Δούκα: 21-41

ΑΕΚ-Ολυμπιακός Κερατσινίου: 40-32

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: ΓΑΣ Καματερού (1)-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2): 31-30

ΑΣΟΧ Φοίβος-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 22-26

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (επαναληπτικός ημιτελικός): 29-13

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄: ΑΕ Ζεφυρίου-Τελαμώνας Σαλαμίνας: 18-16

ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΑΣ Καματερού: 20-13

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΑΣ Άνοιξης Διονύσου: 26-17

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Πανελλήνιος ΓΣ: 16-17

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Αθηναϊκός-ΑΠΕΣ Καπανδριτίου: 23-20

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 10-0 (αα)

ΜΙΝΙ: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-ΓΑΣ Καματερού: 12-16

ΓΑΣ Καματερού-ΕΣΝ Βριλησσίων: 22-16

ΕΣΝ Βριλησσίων-ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου: 24-29

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ηλυσιακός: 32-20

Ηλυσιακός-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 19-32

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 16-30

Πανελλήνιος ΓΣ-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2): 22-9

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2)-ΔΑΣ Ζεφυρίου: 4-19

ΔΑΣ Ζεφυρίου-Πανελλήνιος ΓΣ: 19-16

ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ: ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΕΣΝ Βριλησσίων: 19-7

ΕΣΝ Βριλησσίων-ΟΦ Ν. Ιωνίας: 7-15

ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΔΑΣ Ζεφυρίου: 10-19

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/6/2018:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ «Τ. ΔΑΝΗΛΟΣ»:(Προημιτελική φάση): Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 40-48

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ολυμπιακός Κερατσινίου (χιαστί α’ παιχνίδι για θέσεις 5-8): 15-21

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΑΣΕ Δούκα-ΑΕΚ: 21-24

ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 16-21

Αστέρας Μελισσίων-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 19-18

Ηλυσιακός-Αθηναϊκός: 10-27

ΜΙΝΙ: Πανελλήνιος ΓΣ-ΑΕ Ζεφυρίου: 30-28

ΑΕ Ζεφυρίου-ΑΣΕ Δούκα: 39-30

ΑΣΕ Δούκα-Πανελλήνιος ΓΣ: 27-39

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Θρακομακεδόνες: 10-0 (αα)

ΕΣΝ Βριλησσίων (2)-Αθηναϊκός (2): 16-15

Αθηναϊκός (2)-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 14-26

ΟΦ Νέας Ιωνίας-Αθηναϊκός: 18-13

Αθηναϊκός-ΔΑΣ Ζεφυρίου: 9-10

ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 10-19

Αναγέννηση Βύρωνα-ΓΑΣ Καματερού: 0-10 (αα)

ΓΑΣ Καματερού-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 23-11

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-Αναγέννηση Βύρωνα: 10-0 (αα)

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ολυμπιακός Κερατσινίου: 39-23

ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 16-27

Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΕΣΝ Βριλησσίων: 26-25

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ηλυσιακός: 22-17

ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 16-13

Ηλυσιακός-ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου: 18-22

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/6/2018:

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού-ΑΣ Ηλιούπολης: 11-8 (β΄ χιαστί αγώνας για τις θέσεις 5-8)

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των κατηγοριών καθώς και τις βαθμολογίες αυτών μπορείτε να τις δείτε στην ενότητα Διοργανώσεις στην ιστοσελίδα της E.Σ.Χ.Α.

Στις συναντήσεις (νοκ αουτ) που έγιναν το Σαββατοκύριακο 9-10/6/2018 για την Β΄ Φάση του Κυπέλλου Ε.Σ.Χ.Α. Παίδων «Τάσος Δανήλος»  σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 23-29

Αναγέννηση Βύρωνα-ΑΣΕ Δούκα: 21-41

ΑΕΚ-Ολυμπιακός Κερατσινίου: 40-32

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 40-48

 

Στην ημιτελική φάση προκρίθηκαν: ΓΝΟ Άρης Νικαίας, ΑΣΕ Δούκα, ΑΕΚ, ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου.

Την Τρίτη 12/6/2018 στα γραφεία της Ε.Σ.Χ.Α. (Γ’ Σεπτεμβρίου 56-3ος όροφος) και ώρα 14.30 θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των αγώνων για την Γ’ Φάση (ημιτελικές συναντήσεις). Οι αγώνες θα γίνουν 16 ή 17/6/2018.

Διεξάγεται αύριο Τετάρτη (13/6) ο τελικός του Κυπέλλου Ανδρών Ε.Σ.Χ.Α. "Φώτης Μπάβας", ανάμεσα στις ομάδες ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΝΟ Άρης Νικαίας.

Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Καματερού με ώρα έναρξης στις 20.30.

Το πανόραμα των αγώνων της διοργάνωσης του Κυπέλλου Ανδρών Ε.Σ.Χ.Α. «Φώτης Μπάβας» ήταν:

Α΄ Φάση: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Έσπερος Καλλιθέας: 30-24 

Έσπερος Καλλιθέας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 27-31

Αθηναϊκός-Ποσειδών Λουτρακίου: 22-28

Ποσειδών Λουτρακίου-Αθηναϊκός: 24-20

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-ΑΟ Πολιτείας: 26-20

ΑΟ Πολιτείας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 24-27

ΟΦ Νέας Ιωνίας-Ηλυσιακός: 26-26

Ηλυσιακός-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 18-17

Τελαμών Σαλαμίνας-Ολυμπιακός Κερατσινίου: 30-18

Ολυμπιακός Κερατσινίου-Τελαμώνας Σαλαμίνας: 27-33

Αναγέννηση Βύρωνα-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 17-32

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Αναγέννηση Βύρωνα: 35-17

Χωρίς αγώνα μετά από κλήρωση προκρίθηκαν στην Β΄ Φάση οι: ΕΣΝ Βριλήσσια, ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης».

Στην επόμενη φάση, μετά τα παιχνίδια της Α’ Φάσης, προκρίθηκαν οι: Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, Ποσειδών Λουτρακίου, Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων, Ηλυσιακός, Τελαμών Σαλαμίνας, ΓΝΟ Άρης Νικαίας.

Β’ Φάση (Προημιτελικά): Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Ηλυσιακός: 27-22

Ηλυσιακός-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 25-26

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Τελαμών Σαλαμίνας: 25-27

Τελαμών Σαλαμίνας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 24-22

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 29-26

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 24-25

ΕΣΝ Βριλήσσια-Ποσειδών Λουτρακίου: 25-23

Ποσειδών Λουτρακίου-ΕΣΝ Βριλήσσια: 28-30

Στην επόμενη φάση, μετά τα παιχνίδια της Β’ Φάσης, προκρίθηκαν οι: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας, Τελαμών Σαλαμίνας, ΓΝΟ Άρης Νικαίας, ΕΣΝ Βριλησσία.

 

Γ’ Φάση (Ημιτελικά):ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Τελαμών Σαλαμίνας: 26-22

Τελαμών Σαλαμίνας-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 22-24

ΕΣΝ Βριλήσσια-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 25-22

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-ΕΣΝ Βριλήσσια: 21-23

Στον τελικό προκρίθηκαν ο ΓΝΟ Άρης Νικαίας και ο ΕΣΝ Βριλήσσια.

Για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α΄, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’, Μίνι, Μίνι Κορίτσια καθώς και για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ε.Σ.Χ.Α. Παίδων «Τάσος Δανήλος» το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Ιουνίου 2018 θα διεξαχθούν οι εξής συναντήσεις:

ΣΑΒΒΑΤΟ  9/6/2018: 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ «Τ. ΔΑΝΗΛΟΣ» (προημιτελική φάση): Νέας Ιωνίας 13.00: ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΝΟ Άρης Νικαίας   

Βύρωνα 18.00: Αναγέννηση Βύρωνα-ΑΣΕ Δούκα 

ΟΑΚΑ 18.00: ΑΕΚ-Ολυμπιακός Κερατσινίου   

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Καματερού 15.30: ΓΑΣ Καματερού (1)-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) 

Ολυμπιακού Χωριού 18.00: ΑΣΟΧ Φοίβος-ΓΝΟ Άρης Νικαίας 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Νέας Ιωνίας 17.30: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (επαναληπτικός ημιτελικός) 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄: Ζεφυρίου 12.15: ΑΕ Ζεφυρίου-Τελαμώνας Σαλαμίνας 

Βριλησσίων 12.45: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΑΣ Καματερού 

Κορωπίου 15.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΑΣ Άνοιξης Διονύσου 

Νίκαιας 16.00: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Πανελλήνιος ΓΣ 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Βύρωνα 12.00: Αθηναϊκός-ΑΠΕΣ Καπανδριτίου 

Κορωπίου 17.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 

ΜΙΝΙ: Ζεφυρίου 13.30: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-ΓΑΣ Καματερού 

Ζεφυρίου 14.10: ΓΑΣ Καματερού-ΕΣΝ Βριλησσίων 

Ζεφυρίου 14.50: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου 

Κορωπίου 13.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ηλυσιακός 

Κορωπίου 14.10: Ηλυσιακός-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 

Κορωπίου 14.50:  Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου 

Πανελληνίου 14.00: Πανελλήνιος ΓΣ-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) 

Πανελληνίου 14.40: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2)-ΔΑΣ Ζεφυρίου 

Πανελληνίου 15.20: ΔΑΣ Ζεφυρίου-Πανελλήνιος ΓΣ 

ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ: Ζεφυρίου 09.45: ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΕΣΝ Βριλησσίων 

Ζεφυρίου 10.25: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΟΦ Ν. Ιωνίας 

Ζεφυρίου 11.05: ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΔΑΣ Ζεφυρίου 

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/6/2018: 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ «Τ. ΔΑΝΗΛΟΣ»: (Προημιτελική φάση):Ιωνικού ΝΦ 16.00: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Κορωπίου 15.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ολυμπιακός Κερατσινίου 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΑΠΚ Δαϊς 13.30: ΑΣΕ Δούκα-ΑΕΚ 

Ιωνικού ΝΦ 14.30: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 

Μελισσίων 17.00: Αστέρας Μελισσίων-ΟΦ Νέας Ιωνίας 

Ιλισσίων 20.15: Ηλυσιακός-Αθηναϊκός 

ΜΙΝΙ: ΑΠΚ Δαϊς 11.00: Πανελλήνιος ΓΣ-ΑΕ Ζεφυρίου 

ΑΠΚ Δαϊς 11.40: ΑΕ Ζεφυρίου-ΑΣΕ Δούκα 

ΑΠΚ Δαϊς 12.20: ΑΣΕ Δούκα-Πανελλήνιος ΓΣ 

Βύρωνα 11.45: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Θρακομακεδόνες 

Βύρωνα 12.25: ΕΣΝ Βριλησσίων (2)-Αθηναϊκός (2) 

Βύρωνα 13.05: Αθηναϊκός (2)-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 

Νέας Ιωνίας 12.15: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Αθηναϊκός 

Νέας Ιωνίας 12.55: Αθηναϊκός-ΔΑΣ Ζεφυρίου 

Νέας Ιωνίας 13.05: ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΟΦ Νέας Ιωνίας 

Ζεφυρίου 12.30: Αναγέννηση Βύρωνα-ΓΑΣ Καματερού 

Ζεφυρίου 13.10: ΓΑΣ Καματερού-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 

Ζεφυρίου 13.50: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-Αναγέννηση Βύρωνα 

Κερατσινίου 17.45: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Ολυμπιακός Κερατσινίου 

Κερατσινίου 18.25: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου 

Κερατσινίου 19.05: Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΕΣΝ Βριλησσίων 

Ιλισσίων 18.15: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ηλυσιακός 

Ιλισσίων 18.55: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-ΓΝΟ Άρης Νικαίας 

Ιλισσίων 19.35: Ηλυσιακός-ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου