ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ο ΟΦ Νέας Ιωνίας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. Νεανίδων. Επικράτησε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι με 19-17 του ΓΑΣ Καματερού. Και οι δυο ομάδες παρουσίασαν πολύ καλό θέαμα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά στο σκορ (11-12) έως το 40ο λεπτό. Η Νέα Ιωνία έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και κατάφερε να έχει το προβάδισμα και να φτάσει στην σημαντική νίκη.

Στο Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. Κορασίδων ο ΟΦ Νέας Ιωνίας νίκησε εκτός έδρας στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με 27-24 τον ΓΑΣ Καματερού και έτσι συνεχίζει να οδηγεί την «κούρσα» στην κανονική διάρκεια ενώ ο ΓΑΣ Καματερού βρίσκεται στην 2η θέση. Οι φιλοξενούμενες ήταν από την αρχή της συνάντησης μπροστά στο σκορ και διατήρησαν το προβάδισμα έως το τέλος της συνάντησης φτάνοντας έτσι στην σπουδαία νίκη.

Επίσης για την 8η αγωνιστική ο ΓΝΟ Άρης Νικαίας κέρδισε με 28-23 τον ΑΠΕΣ Καπανδριτίου.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνων των συναντήσεων:

ΝΕΑΝΙΔΕΣ:

ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ-ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ: 19-17

Πεντάλεπτα: 2-1, 2-3, 4-4, 5-5, 5-7, 8-9 (ημίχρονο), 9-10, 11-12, 13-12, 15-14, 17-14, 19-17 (τελικό). Διαιτητές: Τόλιος-Κουτσός.

ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου): Κολλύρη, Σακιζλή, Αγγελοπούλου, Χρυσοκέντη, Ντιμτσούδη 5, Ν. Φωτίδη, Αν. Φωτίδη, Χαριτίδη 3, Μάγκου 2, Κεπεσίδου 3, Μανούρη, Σουλιώτη, Δασκαγιάννη, Κερλίδη 3, Θεοδωρακοπούλου, Καραμάνου 3.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Σκοδριάνος): Τσικνάκη, Τζοβάρα, Μ. Αλιφιέρη 2, Καραχάλιου 1, Βασιλοπούλου, Λιβαρδά, Χριστοδούλου, Ψαρρή, Μ. Βασιλείου, Σπυροπούλου 1, Π. Αλιφιέρη, Αν. Βασιλείου 5, Χριστοπούλου 2, Ζενέλι 6, Δαμάσκου, Μανουσάκη.

Δίλεπτα: 7-5. Πέναλτι: 4/4-2/1.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ: 24-27

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 3-7, 5-10, 10-12, 12-14 (ημίχρονο), 13-17, 14-20, 16-21, 18-23, 21-24, 24-27 (τελικό). Διαιτητές: Ανταλής-Τσάμος.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Σκοδριάνος): Φακίνου, Δαμάσκου 2, Χριστοδούλου 5, Πατρώνη, Μανουσάκη 1, Αϊβάρδα 2, Φωτιάδη, Κούρτη 6, Κάτσικα, Βελιδάκη, Κωτσιοπούλου, Τσιούκου 2, Ψαρρή 6.

ΟΦ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Κουτρούλης): Κολλύρη, Παγιώτα, Γκιουρέ, Νοροτσέα 1, Χίντρι 1, Κοτρώτσιου 3, Πανούση 1, Χρυσοκέντη 7, Σακιζλή 5, Μαύρου, Χρήστου, Κεπεσίδου 9, Χριστοπούλου, Κοσιφίδου, Πότση και Μαρή.

Δίλεπτα: 4-8, Πέναλτι: 4/5-3/3.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ: 28-23

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 8-5, 9-6, 12-7, 17-8 (ημίχρονο), 19-12, 21-16, 23-18, 23-19, 23-23, 28-23 (τελικό). Διαιτητές: Παπαματθαίου-Καλαφάτη.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δωροθέου): Ζγουλέτα, Πυρομάλλη 6, Συρίγου, Νιχωρίτη 8, Αχλαδιώτη 10, Κροζ 1, Φεργαδιώτου, Μόσχου, Γκασχλάρι, Λυτρίβη 3, Χούλη, Κοντού, Σταυροπούλου.

ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ (Παπαδόπουλος): Μ. Παπαϊωάννου, Μαυροειδή 3, Πλήση 7, Ντόφη, Βοννεμπεργκέρ 1, Ειρ. Παπαϊωάννου, Αναστασίου, Σπάθη 6, Β. Παπαϊωάννου, Χρ.  Μπρεάνου 4, Κουλαλόγλου 1, Μ. Μπρεάνου 1.

Δίλεπτα: 1-8. Κόκκινη: 0-1, Πέναλτι: 3/1-1/0.