ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Πρωταθλητής Ε.Σ.Χ.Α. ο ΓΑΣ Καματερού στις νεανίδες.

 

Ο ΓΑΣ Καματερού κατέκτησε την 1η θέση στο Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. της κατηγορίας Νεανίδων για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Η τελική κατάταξη είναι (σε 6 αγώνες):  1) ΓΑΣ Καματερού (207-104) 10 βαθμοί

2) ΟΦ Νέας Ιωνίας (210-96) 8

3) ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού (68-285) 0.

 

 

Οι βαθμολογίες στα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων, Παίδων και Κορασίδων που είναι σε εξέλιξη είναι:

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ:

 

Θέσεις 1-6: 1) Ολυμπιακός ΣΦΠ (285-242) 14 βαθμοί (σε 10 αγώνες)

2) ΑΣΕ Δούκα (221-187) 14 (σε 9 αγώνες)

3) ΓΝΟ Άρης Νικαίας (226-195) 12 (σε 10 αγώνες)

4) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας (234-233) 12 (σε 10 αγώνες)

5) ΕΣΝ Βριλησσίων (192-238) 4 (σε 9 αγώνες)

6) ΓΑΣ Καματερού (189-252) 2 (σε 10 αγώνες).

 

Θέσεις 7-11: 1) ΟΦ Νέας Ιωνίας (175-152) 11 βαθμοί (σε 7 αγώνες)

2) Πανελλήνιος ΓΣ (162-143) 10 (σε 7 αγώνες)

3) Αναγέννηση Βύρωνα (135-121) 8 (σε 7 αγώνες)

4) Πανιώνιος ΓΣΣ (149-132) 7 (σε 7 αγώνες)

5) Τελαμώνας Σαλαμίνας (51-124) -6 (σε 8 αγώνες).

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ:

 

Θέσεις 1-8: 1) ΑΣΕ Δούκα (364-287) 18 βαθμοί (σε 11 αγώνες)

2) ΑΕΚ (327-256) 17 (σε 10 αγώνες)

3) Ολυμπιακός Κερατσινίου (307-287) 16 (σε 10 αγώνες)

4) ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου (339-346) 12 (σε 11 αγώνες)

5) ΕΣΝ Βριλησσίων (298-293) 9 (σε 11 αγώνες)

6) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας (297-344) 6 (σε 10 αγώνες)

7) ΓΝΟ Άρης Νικαίας (280-344) 6 (σε 11 αγώνες)

8) Αναγέννηση Βύρωνα (256-311) 0 (σε 10 αγώνες).

 

Θέσεις 9-17: 1) ΟΦ Νέας Ιωνίας (440-227) 24 βαθμοί (σε 12 αγώνες)

2) Ηλυσιακός (413-266) 22 (σε 12 αγώνες)

3) Πανελλήνιος ΓΣ (405-322) 17 (σε 12 αγώνες)

4) ΑΣ Ηλιούπολης (295-260) 13 (σε 11 αγώνες)

5) ΑΟ Πολιτείας (256-300) 10 (σε 9 αγώνες)

6) Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (254-293) 6 (σε 11 αγώνες)

7) Πανιώνιος ΓΣΣ (269-318) 6 (σε 11 αγώνες)

8) Έσπερος Καλλιθέας (215-319) 2 (σε 10 αγώνες)

9) Δίας Μοσχάτου Ταύρου (272-514) -1 (σε 12 αγώνες).

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

 

1) ΟΦ Νέας Ιωνίας (512-177) 26 βαθμοί (σε 13 αγώνες)

2) ΓΑΣ Καματερού (394-251) 22 (σε 14 αγώνες)

3) ΑΣ Ηλιούπολης (289-260) 16 (σε 13 αγώνες)

4) Ολυμπιακός Κερατσινίου (257-280) 14 (σε 13 αγώνες)

5) Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (298-344) 14 (σε 14 αγώνες)

6) ΑΠΕΣ Καπανδριτίου (264-302) 10 (σε 13 αγώνες)

7) ΓΝΌ Άρης Νικαίας (231-332) 6 (σε 14 αγώνες)

8) ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου (173-472) 0 (σε 14 αγώνες).

Σε συναντήσεις για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’, που έγιναν το Σάββατο 3/3/2018 και την Κυριακή 4/3/2018 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/3/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: ΑΣΕ Δούκα - Αναγέννηση Βύρωνα: 28-23   

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΑΕΚ:

Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Πανελλήνιος ΓΣ: 21-60

Άρης Νικαίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 20-28

Ηλυσιακός - Έσπερος Καλλιθέας: 27-14

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 13-27

ΑΣ Ηλιούπολης - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 23-18

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 17-19

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) - Πανελλήνιος ΓΣ: 32-29

ΓΑΣ Καματερού (1) - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 27-28

ΑΣΕ Δούκα - ΑΣΟΧ Φοίβος: 35-15

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Αθηναϊκός: 17-12

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 11-25

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Πανελλήνιος ΓΣ - Ηλυσιακός: 21-17

ΓΑΣ Καματερού - ΑΣ Άνοιξης Διονύσου: 22-35

Τελαμώνας Σαλαμίνας - ΑΕ Ζεφυρίου: 13-15

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 14-9    

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/3/2018:

ΕΦΗΒΩΝ: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΑΣΕ Δούκα: 18-19

ΠΑΙΔΩΝ: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Πανιώνιος ΓΣΣ: 28-20

ΑΟ Πολιτείας - ΑΣ Ηλιούπολης: 31-26

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 29-29

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 50-9

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΓΑΣ Καματερού: 13-32

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Αθηναϊκός: 35-36 

Ολυμπιακός Κερατσινίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1): 24-22

Ηλυσιακός - ΕΣΝ Βριλησσίων: 15-23

Έσπερος Καλλιθέας - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 32-19

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: 14-13

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΑΕΚ: 31-17

ΟΦ Νέας Ιωνίας - Παράδεισος Αμαρουσίου: 28-20

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΣ Αστέρας Μελισσίων:24-19

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - Αθηναϊκός: 22-20

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Αθηναϊκός - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 25-16

ΔΑΣ Ζεφυρίου - ΑΠΕΣ Καπανδριτίου: 10-31

 

Το παιχνίδι Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΑΕΚ (Παίδων) που ήταν προγραμματισμένο για το Σάββατο 3/3/2018 δεν πραγματοποιήθηκε, μετά από πρόβλημα που υπήρξε με τον φωτισμό του Δημοτικού Κλειστού Γυμναστήριο Ιωνικού ΝΦ «Ζαχ. Αλεξάνδρου».                                                                                                        

Σε συναντήσεις για τα Τοπικά Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β΄ και Παγκορασίδων Β’, που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 24-25/2/2018 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 24/2/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: ΕΣΝ Βριλησσίων - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 26-21

Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 25-45

Ηλυσιακός - ΑΣ Ηλιούπολης: 29-21

ΑΕΚ - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 30-21  

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 33-18

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Αναγέννηση Βύρωνα - ΑΣΕ Δούκα: 23-29

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 30-25

ΑΣΟΧ Φοίβος - ΑΣ Ηλιούπολης: 29-27

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - Πανελλήνιος ΓΣ: 30-26

ΓΑΣ Καματερού (2) - ΓΑΣ Καματερού (1): 29-31

Δίας Μοσχάτου Ταύρου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 16-39

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΕΣΝ Βριλησσίων - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 17-14

ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 25-15

Αθηναϊκός - ΓΑΣ Καματερού: 11-36

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΑΣ Ηλιούπολης: 2-13

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 27-13

Αθηναϊκός (1) - Πανελλήνιος ΓΣ: 18-16

Τελαμώνας Σαλαμίνας - ΔΑΣ Αραφήν: 13-10

Ηλυσιακός - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 24-20

ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 17-24

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: ΑΣ Ηλιούπολης - ΕΣΝ Βριλησσίων: 30-6

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΔΑΣ Ζεφυρίου: 20-6

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/2/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Πανελλήνιος ΓΣ: 29-18

Αναγέννηση Βύρωνα - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 21-22

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΣΕ Δούκα: 32-30

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΑΣ Καματερού: 14-30

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Έσπερος Καλλιθέας - Αθηναϊκός: 27-28

Ολυμπιακός Κερατσινίου - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 23-27

Ηλυσιακός - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 24-25

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 25-9

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΑΣ Άνοιξης Διονύσου - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 21-22

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΕΚ: 14-20

Αστέρας Μελισσίων - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 21-20

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 26-29

Για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’ το Σάββατο 3/3/2018 και την Κυριακή 4/3/2018 θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω συναντήσεις:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/3/2018:

ΠΑΙΔΩΝ: ΟΑΚΑ 12.00: ΑΣΕ Δούκα - Αναγέννηση Βύρωνα  

Ιωνικού 17.30: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΑΕΚ

Μοσχάτου 18.00: Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Πανελλήνιος ΓΣ

Νίκαιας 20.00: Άρης Νικαίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου

Ιλισσίων 20.00: Ηλυσιακός - Έσπερος Καλλιθέας 

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Κορωπίου 16.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Ηλιούπολης 19.30: ΑΣ Ηλιούπολης - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’:  Ηλιούπολης 11.15: ΑΣ Ηλιούπολης - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου

Πανελληνίου 14.30: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2) - Πανελλήνιος ΓΣ

Καματερού 16.40: ΓΑΣ Καματερού (1) - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

ΟΑΚΑ 18.00: ΑΣΕ Δούκα - ΑΣΟΧ Φοίβος 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Κορωπίου 11.45: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Αθηναϊκός

Ν. Ιωνίας 16.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΟΦ Νέας Ιωνίας

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Πανελληνίου 10.15: Πανελληνίου ΓΣ - Ηλυσιακός

Καματερού 15.40: ΓΑΣ Καματερού - ΑΣ Άνοιξης Διονύσου

Σαλαμίνας 16.30: Τελαμώνας Σαλαμίνας - ΑΕ Ζεφυρίου

Κερατσινίου 16.45: Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΕΣΝ Βριλησσίων    

ΚΥΡΙΑΚΗ 4/3/2018:

ΕΦΗΒΩΝ: Νίκαιας 14.00: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΑΣΕ Δούκα 

ΠΑΙΔΩΝ:  Καματερού 14.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Πανιώνιος ΓΣΣ

Πολιτείας 18.00: ΑΟ Πολιτείας - ΑΣ Ηλιούπολης

Κορωπίου 20.15: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΕΣΝ Βριλησσίων

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ν. Ιωνίας 14.45: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου

Καματερού 16.00: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΓΑΣ Καματερού

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Μοσχάτου 13.30: Δίας Μοσχάτου Ταύρου - Αθηναϊκός 

Κερατσινίου 16.30: Ολυμπιακός Κερατσινίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1)

Ιλισσίων 17.30: Ηλυσιακός - ΕΣΝ Βριλησσίων

Καλλιθέας 20.00: Έσπερος Καλλιθέας - ΟΦ Νέας Ιωνίας

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Κερατσινίου 18.30: Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Κορωπίου 10.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΑΕΚ

Ν. Ιωνίας 13.15: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Παράδεισος Αμαρουσίου

Μοσχάτου 15.00: Θρακομακεδόνες Sports Club - Δίας Μοσχάτου Ταύρου

Νικαίας 15.45: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΣ Αστέρας Μελισσίων

Ιωνικού ΝΦ 17.30: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - Αθηναϊκός

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Βύρωνα 12.00: Αθηναϊκός - ΟΦ Νέας Ιωνίας

Καπανδριτίου 19.00: ΔΑΣ Ζεφυρίου - ΑΠΕΣ Καπανδριτίου

Στους πρώτους αγώνες για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών Ε.Σ.Χ.Α. «Φώτης Μπάβας», ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας νίκησε με 27-22 τον Ηλυσιακό και ο Τελαμώνας Σαλαμίνας επικράτησε εκτός έδρας με 27-25 του ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης».

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: 27-22

Δεκάλεπτα: 4-2, 9-5, 14-9 (ημίχρονο), 19-14, 20-17, 27-22. Διαιτητές: Ζήσης-Καρατράντος.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Μαντζόπουλος): Εμμανουήλ, Αργυράκης 6, Βασιλείου, Μπούτος 5, Αντωνιάδης 1, Μπίλος 3, Αντωνόπουλος 8, Μπιτόπουλος 2, Α. Μάγκος, Γ. Μάγκος, Μαυροφρύδης, Χελιώτης, Σωτηρίου, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Τσέτσος 2, Αστέρης 2, Γουναράς, Κωνσταντινίδης, Σοκόλης 1, Κορράς 4, Μίχος 3, Χαρισίδης, Δάβαρης, Γιανναράς 6, Διακουμάκος 2, Ποδογοριανιώτης, Τριανταφύλλου 2, Κυριακίδης, Ζέκιος, Δήμου.

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 4/5, 5/8.

 

-Για το Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων: ΓΑΣ Καματερού - ΕΣΝ Βριλησσίων: 16-24, ΑΣΕ Δούκα - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 20-16.