ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Σε συναντήσεις για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. Παίδων, Παμπαίδων Α΄, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’, Μίνι Κορίτσια καθώς και για το Κύπελλο ΕΣΧΑ Γυναικών, που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Μαϊου 2018 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/5/2018:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού-Αθηναϊκός: 17-25

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: ΟΦ Ν. Ιωνίας-Αθηναϊκός: 25-22

ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Καματερού (1): 28-19

ΓΑΣ Καματερού (2)-Πανελλήνιος ΓΣ: 37-27

ΑΣΟΧ Φοίβος-Αναγέννηση Βύρωνα: 25-36

Δίας Μοσχάτου Ταύρου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1):  28-44

Ηλυσιακός-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 22-19

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ολυμπιακός Κερατσινίου: 13-23

ΓΑΣ Καματερού-ΑΣ Ηλιούπολης: 21-11

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 12-35

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Ολυμπιακός Κερατσινίου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 26-21

Τελαμώνας Σαλαμίνας-Δίας Μοσχάτου Ταύρου: 26-9

ΓΣ Αστέρας Μελισσίων-Αθηναϊκός: 26-31

Ηλυσιακός-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 9-19

ΓΑΣ Καματερού-ΑΣΕ Δούκα: 21-24

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΓΑΣ Καματερού: 4-27

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Αθηναϊκός: 22-21

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/5/2018

ΠΑΙΔΩΝ:

Β’ Αγώνες Ημιτελικής φάσης: Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΑΕΚ: 29-29 (προκρίθηκε η ΑΕΚ στον τελικό που είχε κερδίσει στο Α’ αγώνα με 33-26)

ΑΣΕ Δούκα-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 36-29 (προκρίθηκε ο ΑΣΕ Δούκα. Ο Α’ αγώνας είχε λήξει: 30-30).

Χιαστί για τις θέσεις 5-8: ΕΣΝ Βριλησσίων-Αναγέννηση Βύρωνα: 26-19 (στον Α΄ αγώνα  είχε κερδίσει η Αναγέννηση Βύρωνα με 25-21. Προκρίθηκε για τις θέσεις 5-6  ο ΕΣΝ Βριλησσίων)

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 29-17 (στον Α’ αγώνα είχε κερδίσει  ο ΓΝΟ Άρης Νικαίας με 44-39 και προκρίθηκε να αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6).

 

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για τις θέσεις 9-17: Ηλυσιακός-ΟΦ Νέας  Ιωνίας: 29-33

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Έσπερος Καλλιθέας-ΕΣΝ Βριλησσίων: 13-40

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2)-ΑΣ Ηλιούπολης: 33-25

ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 35-24

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΑΕΚ-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 14-21

ΑΣ Άνοιξης Διονύσου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων:  27-32

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: 33-12

Αθηναϊκός-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 23-33

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 16-13

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου-ΑΣ Ηλιούπολης: 9-14

ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΑΣ Καματερού: 10-0 (αα)

ΓΑΣ Καματερού-ΟΦ Νέας Ιωνίας: 0-10 (αα)

ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΕΣΝ Βριλησσίων: 16-5                                                          

Ο Α.Σ.Ε. Δούκα και η Α.Ε.Κ. θα αναμετρηθούν στον τελικό του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α. της κατηγορίας Παίδων που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 15 Μαϊου 2018.

Η αναμέτρηση θα γίνει στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης στις 20:30.

Στον μικρό τελικό της διοργάνωσης (3η-4η θέση) θα παίξουν ο Ολυμπιακός Κερατσινίου με τον Α.Σ. Κορωπίου «Γ.Σ. Παπασιδέρης» στην αναμέτρηση που θα ξεκινήσει στις 18.30, στο ίδιο γήπεδο.

Στους επαναληπτικούς ημιτελικούς τα αποτελέσματα ήταν:

Α.Σ.Ε. Δούκα - Α.Σ. Κορωπίου «Γ.Σ. Παπασιδέρης»: 36 - 29 (στο πρώτο παιχνίδι οι δυο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με 30 - 30).

Ολυμπιακός Κερατσινίου - Α.Ε.Κ.: 29 - 29 (στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει η Α.Ε.Κ. με 33 - 26).

Ο Ο.Φ. Νέας Ιωνίας κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. της κατηγορίας κορασίδων για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018. Στον τελικό που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης, ο Ο.Φ. Νέας Ιωνίας επικράτησε ύστερα από συναρπαστικό αγώνα του Γ.Α.Σ. Καματερού με 33-31 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια έληξε 26-26.

Και οι δυο ομάδες παρουσίασαν θέαμα υψηλού επιπέδου αποζημιώνοντας τους θεατές που παρακολούθησαν τον τελικό.

Στον μικρό τελικό ο Α.Σ. Ηλιούπολης 2006 νίκησε με 29-12 τον Ολυμπιακό Κερατσινίου και έτσι κατέκτησε την 3η θέση στην τελική κατάταξη.

Η κατάταξη στην πρώτη τετράδα: 1) Ο.Φ. Νέας Ιωνίας, 2) Γ.Α.Σ. Καματερού, 3) Α.Σ. Ηλιούπολης 2006, 4) Ολυμπιακός Κερατσινίου.

Τις απονομές των επάθλων και μεταλλίων έκαναν οι: Αλέξανδρος Κοντονίκας (Δημοτικός Σύμβουλος Ηλιούπολης, Πρόεδρος Πολιτιστικού Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Ηλιούπολης), Λεωνίδας Ιωάννου (Αντιπρόεδρος Ε.Σ.Χ.Α.), Ευάγγελος Παπαϊωάννου (Γενικός Γραμματέας Ε.Σ.Χ.Α.), Μάριος Λουκάτος (μέλος Δ.Σ. Ε.Σ.Χ.Α.), Γιάννης Κωστόπουλος (μέλος Δ.Σ. Ε.Σ.Χ.Α.).

Τους αγώνες παρακολούθησαν οι: Δημήτρης Σταυρακάκης (Πρόεδρος Ε.Σ.Χ.Α.), Παντελής Χατζηιωάννου (Πρόεδρος Ο.Φ. Νέας Ιωνίας - Πρώην Πρόεδρος Ο.Χ.Ε.), Γιώργος Οικονόμου (Πρόεδρος Ολυμπιακού Κερατσινίου), Δημήτρης Τσάκωνας (Πρόεδρος Συνδέσμου Διαιτητών Χειροσφαίρισης Αττικής - Αρχιδιαιτητής Ε.Σ.Χ.Α.), Αντώνης Βασιλακάκης (Αναπληρωματικό μέλος Δ.Σ. Ε.Σ.Χ.Α.).

  

Οι τελικές συναντήσεις:

Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ - Γ.Α.Σ. ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ: 33 - 31 (παράταση)

Πεντάλεπτα: 1-2. 5-4, 7-5, 8-7, 8-8, 10-10 (ημίχρονο), 13-12, 13-16, 14-18, 19-21, 22-25, 26-26 (κανονική διάρκεια), 29-30, 33-31 (παράταση).

Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Κίμωνας Κουτρούλης): Παγιώτα, Γκιούρε 2, Γιαννοπούλου 1, Φίλιππα, Κοτριώτσιου 4, Πανούση 2, Χρυσοκέντη 12, Μαύρου, Λουκάτου, Χρήστου, Ντοροτσέα 4, Κεπεσίδου, Κοσιφίδου, Μαρή, Παπουτσή, Σακιζλή 8.

Γ.Α.Σ. ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Νίκος Σκοδριάνος): Φακίνου, Βασιλείου, Δαμάσκου 5, Βάρφη 4, Χριστοδούλου 8, Χερουβείμ 2, Μανουσάκη, Λιβαρδά 3, Κούρτη 9, Κατσικιώτη, Κουτροδήμου. Αλευρά, Ψαρρή.

Διαιτητές: Δημήτρης Τόλιος - Δημήτρης Ζήσης.

Πέναλτι: 0/0-1/2. Δίλεπτα: 4-7.

 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - Α.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: 12-29

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-3, 3-5, 6-7, 8-10 (ημίχρονο), 8-11, 8-14, 8-18, 10-23, 11-27, 12-29 (τελικό).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Αντώνης Κουλακάρης): Τρικόρη, Χαλικιά, Παπακωνσταντίνου, Πρέκα 1, Δρίβα Γεωργιτσάκη 1, Κόρδα, Δονά, Γαλίτη , Χαρίση, Σουρμελίδη, Χριστοπούλου-Κούβαρη 4, Γκόρο 5,  Αφεντουλίδη, Αφροδίτη Μέττου, Άννα Μέττου 1.

Α.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 2006 (Κώστας Γεμελιάρης): Λόντου 15, Τριανταφυλλάκη 6, Φοινικοπουλου 1, Μπούκη 1, Μπαϊράμη 1, Καλλίρι, Γαλάνη 4, Σταμούλη, Τσούστα, Τόλια, Σιώρη, Υφαντή 1.

Διαιτητές: Δημήτρης Τόλιος - Αντώνης Λεφάκης.

Πέναλτι: 1/2-5/5. Δίλεπτα: 5-3.

Στην αποστολή  του Ο.Φ. Νέας Ιωνίας μετείχε και η Γεωργία Κολλύρη. Στην αποστολή του Ολυμπιακού Κερατσινίου μετείχαν οι: Μαριάνθη Ποτηροπούλου και Μαρία Ζόρζου.  

 

H απονομή

 

Για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. Παίδων, Παμπαίδων Α΄, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’, Παγκορασίδων Β’, Μίνι Κορίτσια καθώς και για το Κύπελλο Ε.Σ.Χ.Α. Γυναικών, το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Μαϊου 2018 θα διεξαχθούν οι συναντήσεις:

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/5/2018:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κορυδαλλού 16,50: ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού-Αθηναϊκός

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Nέας Ιωνίας 13.15:  ΟΦ Ν. Ιωνίας-Αθηναϊκός

ΑΠΚ Δαϊς 14.30: ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Καματερού (1)

 

Καματερού 15.40: ΓΑΣ Καματερού (2)-Πανελλήνιος ΓΣ

Ολυμπιακού Χωριού 18.00: ΑΣΟΧ Φοίβος-Αναγέννηση Βύρωνα

Μοσχάτου 18.15: Δίας Μοσχάτου Ταύρου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1)

Ιλισσίων 19.30: Ηλυσιακός-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Νίκαιας 13.10: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Ολυμπιακός Κερατσινίου

Καματερού 16.45: ΓΑΣ Καματερού-ΑΣ Ηλιούπολης

Κορωπίου 18.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΟΦ Νέας Ιωνίας

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Κερατσινίου 15.45: Ολυμπιακός Κερατσινίου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

Σαλαμίνας 16.00: Τελαμώνας Σαλαμίνας-Δίας Μοσχάτου Ταύρου

Μελισσίων 17.20: ΓΣ Αστέρας Μελισσίων-Αθηναϊκός

Ιλισσίων 17.45: Ηλυσιακός-ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Καματερού 18.00: ΓΑΣ Καματερού-ΑΣΕ Δούκα

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Ζεφυρίου 11.00: ΔΑΣ Ζεφυρίου-ΓΑΣ Καματερού

Κορωπίου 11.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Αθηναϊκός

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/5/2018

ΠΑΙΔΩΝ: Ιλισσίων 12.30: Ηλυσιακός-ΟΦ Νέας  Ιωνίας

Βριλησσίων 16.30: ΕΣΝ Βριλησσίων-Αναγέννηση Βύρωνα

Κερατσινίου 18.30: Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΑΕΚ

ΑΠΚ Δαϊς 18.30: ΑΣΕ Δούκα-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου

Νίκαιας 19.00: ΓΝΟ Άρης ΝικαΊας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας   

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Καλλιθέας 13.45: Έσπερος Καλλιθέας-ΕΣΝ Βριλησσίων

Καματερού 14.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2)-ΑΣ Ηλιούπολης

Νίκαιας 20.15: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: ΟΑΚΑ 11.00: ΑΕΚ-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου

Ζεφυρίου 12.30: ΑΕ Ζεφυρίου-ΔΑΣ Αραφήν

Άνοιξης 13.00: ΑΣ Άνοιξης Διονύσου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Βριλησσίων 11.45: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού

Βύρωνα 12.00: Αθηναϊκός-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Νέας Ιωνίας 15.00: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

Καπανδριτίου 18.00: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου-ΑΣ Ηλιούπολης

ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ: Νέας Ιωνίας 12.30: ΕΣΝ Βριλησσίων-ΓΑΣ Καματερού

Νέας Ιωνίας 13.10: ΓΑΣ Καματερού-ΟΦ Νέας Ιωνίας

Νέας Ιωνίας 13.50: ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΕΣΝ Βριλησσίων

 

Στον πρώτο αγώνα-χιαστί για τις θέσεις 5-8, που έγινε την Τετάρτη 9/5/2018: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 39-44.

Την Πέμπτη 10 Μαϊου 2018 θα πραγματοποιηθούν οι τελικές συναντήσεις για το Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. της κατηγορίας Κορασίδων για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Α’ Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης (Εθνάρχου Μακαρίου και Ηρώως Κωνσταντοπούλου).

Το πρόγραμμα:

Μικρός τελικός (3η-4η θέση): Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΣ Ηλιούπολης (ώρα έναρξης: 18.15)

Μεγάλος τελικός (1η-2η θέση): ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΑΣ Καματερού (ώρα έναρξης: 20.15)

Μετά το τέλος των αγώνων θα ακολουθήσουν οι απονομές των Επάθλων.

Οι αγώνες γίνονται με την υποστήριξη του Δήμου Ηλιούπολης και σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Ηλιούπολης.