ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 Δράσεις με σκοπό την καλύτερη ανάπτυξη του αθλήματος του beach handbal lστην περιοχή της Αττικής σκοπεύει να πραγματοποιήσει το καλοκαίρι του 2018 η Ένωση Σωματείων Χειροσφαίρισης Αττικής (Ε.Σ.Χ.Α.).

Με πρωτοβουλία της επιτροπής beach handball της Ένωσης προγραμματίζεται η διοργάνωση Τοπικού Πρωταθλήματος καθώς και Κυπέλλου, με την συμμετοχή ομάδων των αναγνωρισμένων αθλητικών σωματείων-μελών της Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών αλλά και Ηλικιακών Κατηγοριών U14 και U16.

Ήδη η Ε.Σ.Χ.Α. μέσω της Επιτροπής beach handball βρίσκεται σε συνεργασία με συλλόγους και φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την δημιουργία κατάλληλων γηπέδων για την διεξαγωγή αγώνων και προπονήσεων των ομάδων, με στόχο οι αγωνιστικές δράσεις να πραγματοποιηθούν τον προσεχή Ιούλιο.

Σε επιστολή που απέστειλε η Ένωση σε όλα τα σωματεία της δύναμης της γνωστοποίησε την πρόθεση της, για την διεξαγωγή των συγκεκριμένων δράσεων, ζητώντας από το κάθε σωματείο να ορίσει έναν εκπρόσωπο του, για να μετάσχει στην ομάδα εργασίας της αρμόδιας Επιτροπής beach Handball της Ε.Σ.Χ.Α., στην περίπτωση όπου ο σύλλογος θέλει να δραστηριοποιηθεί και στο άθλημα της χειροσφαίρισης στην άμμο.

 

Σε συναντήσεις που έγιναν για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων και Νεανίδων, την Δευτέρα 4/12/2017 και την Τρίτη 5/12/2017 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Εφήβων (2η αγωνιστική-Β’ Φάση): ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΑΣ Καματερό: 21-16

Πανελλήνιος ΓΣ - Πανιώνιος ΓΣΣ: 27-27

 

ΟΦ Νέας Ιωνίας - Τελαμώνας Σαλαμίνας: 33-23

Νεανίδων (3η αγωνιστική): ΓΑΣ Καματερό - ΟΦ Ν. Ιωνίας: 21-25

Την Τετάρτη 6/12/2017 για το Πρωτάθλημα Εφήβων θα παίξουν: Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΣΕ Δούκα (Κλειστό Μ. Μερκούρη Ρέντη-22:15).

 

Σε συναντήσεις για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’, που έγιναν στις 30/12/2012, 2/12/2017 και 3/12/2017 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

 

ΕΦΗΒΟΙ: ΑΣΕ Δούκα - ΓΑΣ Καματερό: 32-14

 

ΠΑΙΔΩΝΔίας Μοσχάτου - ΑΟ Πολιτείας: 35-54

   ΟΦ Νέας Ιωνίας - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 34-23

   ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Αναγέννηση Βύρωνα: 36-31

  ΑΣΕ Δούκα - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 35-29

  ΑΣ Ηλιούπολης 2006 - ΠΟΚ Έσπερος: 39-20

  ΓΝΟΝ Ο Άρης - ΑΕΚ: 28-47

  ΑΟ Πολιτείας - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 15-34

  Ιωνικός ΝΦ - ΕΣΝ Βριλησσίων: 22-23

 

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΑΟ Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων - ΓΝΟΝ Ο Άρης: 18-16

 ΟΦΝΙ - ΓΑΣ Καματερό: 37-17

 Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης: 28-16

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Δίας Μοσχάτου - ΓΑΣ Καματερό (1): 15-43

Ολυμπιακός Κερατσινίου - Ηλυσιακός: 25-21

Ιωνικός ΝΦ - Πανελλήνιος ΓΣ: 22-23

 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 5-20

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ :  ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 45-5

  Αθηναικός - ΑΕ Ζεφυρίου: 34-13

  ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 8-18

  ΑΣ Άνοιξης Διονύσου - ΑΟ Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων: 27-29

  ΓΝΟΝ Ο Αρης - ΑΕΚ: 19-20

  ΓΣ Αστέρας Μελισσίων - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 9-22

  Θρακομακεδόνες Sports Club - ΓΑΣ Καματερό: 15-30

  Ηλυσιακός ΑΟ - Αθηναϊκός ΑΣΒ "2": 29-21

 

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: ΓΑΣ Καματερό - ΑΣ Ηλιούπολης: 11-8

     ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΕΣΝ Βριλησσίων: 34-13

     Αθηναϊκός ΑΣΒ - ΑΟ Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων: 23-8

 

Αποτελέσματα 2/12/2017 & 3/12/2017

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (5/12/2017) στα γραφεία της Ε.Σ.Χ.Α. η κλήρωση της Β’  Φάσης του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α. Παμπαίδων Α’.

Στον όμιλο για τις θέσεις 1-10 θα παίξουν: Λεωνίδας Αγίων. Αναργύρων (2), Αναγέννηση Βύρωνα, ΑΣΕ Δούκα, ΑΣ Ηλιούπολης 2006, ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου, ΓΑΣ Καματερό (1), ΓΑΣ Καματερό (2), ΓΝΟ Άρης Νικαίας, ΑΣΟΧ Φοίβος, Πανελλήνιος ΓΣ.

Στον όμιλο για τις θέσεις 11-19 θα παίξουν: Αθηναϊκός, Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων (1), Δίας Μοσχάτου-Ταύρου, ΕΣΝ Βριλήσσια, Ηλυσιακός, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας, Ολυμπιακός Κερατσινίου, ΟΦ Νέας Ιωνίας, Έσπερος Καλλιθέας.

 

Στην Β’ Φάση οι ομάδες θα αγωνιστούν με σύστημα ένας προς όλους σε διπλές συναντήσεις (εντός, εκτός έδρας).

Η κλήρωση της 1ης αγωνιστικής:

Όμιλος 1-10:  Πανελλήνιος ΓΣ - Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων (2)

 ΓΑΣ Καματερό (1) - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

 Αναγέννηση Βύρωνα - ΓΑΣ Καματερό (2)

 ΑΣΟΧ Φοίβος - ΑΣΕ Δούκα

 ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΑΣ Ηλιούπολης 2006

Όμιλος 11-19: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1) - Ολυμπιακός Κερατσινίου

 ΕΣΝ Βριλησσίων - Ηλυσιακός

 Αθηναϊκός - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου

 ΟΦ Ν. Ιωνίας - Έσπερος Καλλιθέας  

Ρεπό: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

Η 1η αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 9-10 Δεκεμβρίου 2017.

Συνολικά 27 παιχνίδια για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’ θα πραγματοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 2-3 Δεκεμβρίου 2017. Αναλυτικά:
 
ΣΑΒΒΑΤΟ 2/12/2017:
ΠΑΙΔΩΝ:   Πολιτείας 14.00: Δίας Μοσχάτου-ΑΟ Πολιτείας 
   Ν. Ιωνίας 16.30: ΟΦ Νέας Ιωνίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 
   Ηλιούπολης 18.45: ΑΣ Ηλιούπολης-Έσπερος Καλλιθέας
   Κορωπίου: 19.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-Αναγέννηση Βύρωνα
   ΑΠΚ Δαϊς 21.15: ΑΣΕ Δούκα-Ολυμπιακός Κερατσινίου 
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Καματερού 16.40: Δίας Μοσχάτου-ΓΑΣ Καματερό (1)
      Ιωνικού ΝΦ 19.30: Ιωνικός ΝΦ-Πανελλήνιος ΓΣ
      Κερατσινίου 19.50: Ολυμπιακός Κερατσινίου-Ηλυσιακός
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Νίκαιας 19.15: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ :  Βύρωνα 11.45: Αθηναϊκός-ΑΕ Ζεφυρίου
Κορωπίου 17.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΟΦ Νέας Ιωνίας
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Καματερού 15.40: ΓΑΣ Καματερό-ΑΣ Ηλιούπολης 
     Κορωπίου 16.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΕΣΝ Βριλησσίων
     Καπανδριτίου 18.00: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου-ΟΦ Ν. Ιωνίας
 
ΚΥΡΙΑΚΗ 3/12/2017 
ΠΑΙΔΩΝ: Νικαίας 15.30: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΑΕΚ 
Πολιτείας 19.00: ΑΟ Πολιτείας-ΟΦ Νέας Ιωνίας 
Ιωνικού ΝΦ 20.30: Ιωνικός ΝΦ-ΕΣΝ Βριλησσίων
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:  Καματερού 14.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων-ΓΝΟ Άρης Νικαίας
 Ν. Ιωνίας 15.00: ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΑΣ Καματερό 
 Κερατσινίου 18.40: Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β': Βριλησσίων 11.50: ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου-ΕΣΝ Βριλησσίων 
      Άνοιξης 13.00: ΑΣ Άνοιξης Διονύσου-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων
      Νικαίας 13.45: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΑΕΚ
      Κερατσινίου 16.15: ΓΣ Αστέρας Μελισσίων-Ολυμπιακός Κερατσινίου
      Πολιτείας 18.00: Θρακομακεδόνες Sports Club-ΓΑΣ Καματερό
      Ιλισσίων 20.30: Ηλυσιακός-Αθηναϊκός (2)
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Βύρωνα 12.00: Αθηναϊκός-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων
 
Επίσης την Δευτέρα 4/12/2017 για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων και Νεανίδων θα γίνουν οι συναντήσεις:
ΕΦΗΒΟΙ: Πανελληνίου 21.15: Πανελλήνιος ΓΣ-Πανιώνιος ΓΣΣ
 Νικαίας 22.00: ΓΝΟ Άρης Νικαίας-ΓΑΣ Καματερό 
ΝΕΑΝΙΔΕΣ:Καματερό 22.00: ΓΑΣ Καματερό-ΟΦ Νέας Ιωνίας