ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Για τα πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α΄, Παμπαίδων Β΄ και Παγκορασίδων Β’, θα πραγματοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 16 & 17/12/2017 οι παρακάτω συναντήσεις:

Διαβάστε περισσότερα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ Ε.Σ.Χ.Α. 16,17 & 18/12/2017

Σε συναντήσεις για το πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων (3η αγωνιστική), που έγιναν την Τρίτη 12/12/2017, την Πέμπτη 14/12/2017 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 28-26

Πανιώνιος ΓΣΣ - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 28-30

ΑΣΕ Δούκα - ΕΣΝ Βριλησσίων: 34-19

Για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α΄, Παμπαίδων Β΄ και Παγκορασίδων Β΄, το Σαββατοκύριακο 9 και 10/12/2017 και την Δευτέρα 11/12/2017 θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω συναντήσεις:

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/12/2017

ΠΑΙΔΩΝ:

  1. Βριλησσίων 12.20: ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου
  2. Πανελληνίου 14.30: Πανελλήνιος ΓΣ - ΟΦ Ν. Ιωνίας
  3. Μοσχάτου 17.30: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου
  4. Ηλιούπολης 17.30: ΑΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

  1. Ηλιούπολης 11.15: ΑΣ Ηλιούπολης 2006 - Ολυμπιακός Κερατσινίου
  2. Κορωπίου 11.30: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’:

  1. Βύρωνα 12.30: Αθηναϊκός - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου
  2. Βύρωνα 16.45: Αναγέννηση Βύρωνα - ΓΑΣ Καματερό (2)
  3. Ολυμπιακού Χωριού 18.00: ΑΣΟΧ Φοίβος - ΑΣΕ Δούκα

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’:

  1. Βύρωνα 13.30: Αθηναϊκός - ΓΝΟ Άρης Νικαίας
  2. Βριλησσίων 20.00: ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΑΣ Καματερό

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’:

  1. Βύρωνα 11.30: Αθηναϊκός (2) - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου
  2. ΑΠΚ Δαϊς 12.15: ΑΣΕ Δούκα - ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου
  3. Πολιτείας 12.30: ΑΕ Ζεφυρίου - Θρακομακεδόνες Sports Club
  4. Πανελληνίου 13.00: Πανελλήνιος ΓΣ - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’:

  1. Βριλησσίων 11.10: ΕΣΝ Βριλησσίων - ΔΑΣ Ζεφυρίου
  2. Ν. Ιωνίας 13.15: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου
  3. Καματερού 14.00: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΣ Ηλιούπολης

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/12/2017:

ΕΦΗΒΩΝ:

  1. Ιωνικού ΝΦ 20.30: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΕΣΝ Βριλησσίων

ΠΑΙΔΩΝ:

  1. Πολιτείας 13.45: ΑΟ Πολιτείας - Πανιώνιος ΓΣΣ
  2. Κερατσινίου 18.40: Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

  1. Ν. Ιωνίας 14.45: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΑΠΕΣ Καπανδριτίου

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’:

  1. Πανελληνίου 08.30: Πανελλήνιος ΓΣ - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2)
  2. Νικαίας 09.30: ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΑΣ Καματερό (1)
  3. Κορωπίου 10.45: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΑΣ Ηλιούπολης
  4. Βριλησσίων 11.50: ΕΣΝ Βριλησσίων - Ηλυσιακός
  5. Ν. Ιωνίας 13.15: ΟΦ Νέας Ιωνίας - Έσπερος Καλλιθέας
  6. Κερατσινίου 16.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1) - Ολυμπιακός Κερατσινίου

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’:

  1. Κορωπίου 09.00: ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Ολυμπιακός Κερατσινίου
  2. Ηλιούπολης 11.15: ΑΣ Ηλιούπολης - ΟΦ Νέας Ιωνίας
  3. Καματερού 14.15: Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’:

  1. Bριλησσίων 10.30: ΕΣΝ Βριλησσίων - Ηλυσιακός
  2. Ν. Ιωνίας 12.10: ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΝΟ Άρης Νικαίας
  3. Σαλαμίνας 14.30: Τελαμώνας Σαλαμίνας - ΑΣ Άνοιξης Διονύσου
  4. Μελισσίων 17.00: Αστέρας Μελισσίων - ΓΑΣ Καματερό
  5. Κερατσινίου 17.30: Ολυμπιακός Κερατσινίου - Αθηναϊκός

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’:

  1. Καπανδριτίου 18.00: ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΓΑΣ Καματερό

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 11/12/2017:

ΕΦΗΒΩΝ:

  1. Καματερού 22.00: ΓΑΣ Καματερού - Ολυμπιακός ΣΦΠ
  2. Βύρωνα 22.30: Αναγέννηση Βύρωνα - Πανελλήνιος ΓΣ

 Σε αγώνες για τα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων Α’, Παγκορασίδων Α’, Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’, το Σαββατοκύριακο 9-10/12/2017 και την Δευτέρα 11/12/2017, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

 

ΕΦΗΒΩΝ (3η αγωνιστική): ΓΑΣ Καματερό - Ολυμπιακός ΣΦΠ: 29-35

 Αναγέννηση Βύρωνα - Πανελλήνιος ΓΣ: 26-26

 Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΕΣΝ Βριλησσίων: 25-22

ΠΑΙΔΩΝ (3η αγωνιστική): ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 26-27 

Πανελλήνιος ΓΣ - ΟΦ Ν. Ιωνίας: 21-32

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου: 33-28

ΑΣ Ηλιούπολης - Ηλυσιακός: 29-33

ΑΟ Πολιτείας - Πανιώνιος ΓΣΣ: 29-27

Ολυμπιακός Κερατσινίου - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 28-26

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (6η αγωνιστική): ΑΣ Ηλιούπολης 2006 - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 15-17

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων: 11-29

ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΑΠΕΣ Καπανδριτίου: 35-12

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ (1η αγωνιστική-Β’ Φάση): Αθηναϊκός - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου: 32-26

Αναγέννηση Βύρωνα - ΓΑΣ Καματερό (2): 24-22

ΑΣΟΧ Φοίβος - ΑΣΕ Δούκα: 24-39

Πανελλήνιος ΓΣ - Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (2): 24-35

ΓΝΟ Άρης Νικαίας - ΓΑΣ Καματερό (1): 23-26

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - ΑΣ Ηλιούπολης: 23-19

ΕΣΝ Βριλησσίων - Ηλυσιακός: 35-6

ΟΦ Νέας Ιωνίας - Έσπερος Καλλιθέας: 20-21

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (1) - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 11-19

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’ (4η αγωνιστική): Αθηναϊκός - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 19-7

ΕΣΝ Βριλησσίων - ΓΑΣ Καματερό: 15-25

ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 25-21

ΑΣ Ηλιούπολης - ΟΦ Νέας Ιωνίας: 6-31

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού: 21-20

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’ (3η αγωνιστική): Αθηναϊκός (2) - Δίας Μοσχάτου/Ταύρου: 21-11

ΑΣΕ Δούκα - ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου: 42-15

ΑΕ Ζεφυρίου - Θρακομακεδόνες Sports Club: 27-8

Πανελλήνιος ΓΣ - Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας: 15-24

ΕΣΝ Βριλησσίων - Ηλυσιακός: 19-12

ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΝΟ Άρης Νικαίας: 14-18

Τελαμώνας Σαλαμίνας - ΑΣ Άνοιξης Διονύσου: 13-33

Αστέρας Μελισσίων - ΓΑΣ Καματερό: 26-24

Ολυμπιακός Κερατσινίου - Αθηναϊκός: 23-11

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’ (3η αγωνιστική): ΕΣΝ Βριλησσίων - ΔΑΣ Ζεφυρίου: 10-0 (αα)

  ΟΦ Νέας Ιωνίας - ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου: 28-29

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων - ΑΣ Ηλιούπολης: 3-16

ΑΠΕΣ Καπανδριτίου - ΓΑΣ Καματερό: 24-23

 

Για το Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. Εφήβων θα παίξουν στις 12/12/2017 και 14/12/2017:

Τρίτη 12/12/2017: Ιωνικού ΝΦ 22.15: Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΓΝΟ Άρης Νικαίας

Ν. Ιωνίας 22.15: Πανιώνιος ΓΣΣ - ΟΦ Ν. Ιωνίας

Πέμπτη 14/12/2017: ΑΠΚ Δαϊς 21.45: ΑΣΕ Δούκα - ΕΣΝ Βριλησσίων

 

 Δράσεις με σκοπό την καλύτερη ανάπτυξη του αθλήματος του beach handbal lστην περιοχή της Αττικής σκοπεύει να πραγματοποιήσει το καλοκαίρι του 2018 η Ένωση Σωματείων Χειροσφαίρισης Αττικής (Ε.Σ.Χ.Α.).

Με πρωτοβουλία της επιτροπής beach handball της Ένωσης προγραμματίζεται η διοργάνωση Τοπικού Πρωταθλήματος καθώς και Κυπέλλου, με την συμμετοχή ομάδων των αναγνωρισμένων αθλητικών σωματείων-μελών της Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών αλλά και Ηλικιακών Κατηγοριών U14 και U16.

Ήδη η Ε.Σ.Χ.Α. μέσω της Επιτροπής beach handball βρίσκεται σε συνεργασία με συλλόγους και φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την δημιουργία κατάλληλων γηπέδων για την διεξαγωγή αγώνων και προπονήσεων των ομάδων, με στόχο οι αγωνιστικές δράσεις να πραγματοποιηθούν τον προσεχή Ιούλιο.

Σε επιστολή που απέστειλε η Ένωση σε όλα τα σωματεία της δύναμης της γνωστοποίησε την πρόθεση της, για την διεξαγωγή των συγκεκριμένων δράσεων, ζητώντας από το κάθε σωματείο να ορίσει έναν εκπρόσωπο του, για να μετάσχει στην ομάδα εργασίας της αρμόδιας Επιτροπής beach Handball της Ε.Σ.Χ.Α., στην περίπτωση όπου ο σύλλογος θέλει να δραστηριοποιηθεί και στο άθλημα της χειροσφαίρισης στην άμμο.